Loctite 4850 to elastyczny, jednoskładnikowy klej cyjanoakrylowy o średniej lepkości, przeznaczony do szybkiego utwardzania i ogólnego zastosowania. Produkt ten utwardza się w temperaturze otoczenia poprzez absorpcję wilgoci z atmosfery. Czas utwardzania zależy od wielu czynników, takich jak stosowanie aktywatora, rodzaj materiału, wielkość szczeliny, wilgotność powietrza oraz temperatura aplikacji. Mimo że wytrzymałość funkcjonalna jest osiągana szybko, pełne utwardzenie kleju trwa co najmniej 24 godziny.
Zalety i korzyści produktu:
- Tworzy elastyczne spoiny.
- Mniej wrażliwy na kwasowość powierzchni niż inne kleje cyjanoakrylowe.
- Zalecany do klejenia metali, tworzyw sztucznych, elastomerów oraz materiałów porowatych i chłonnych, takich jak papier i skóra.
- Utrzymuje sprężystość złącza przy klejeniu gumy.
- Idealny do szybkich i tymczasowych napraw, łatwy w aplikacji jako produkt jednoskładnikowy.
Systemy dozowania:
- LOCTITE EQ PU20 Perystaltic Dispenser: kompatybilny z butelkami 20g, 50g, 500g.
- LOCTITE 97009: zintegrowany zbiornik ze sterownikiem, zawór membranowy LOCTITE 98013 i włącznik nożny LOCTITE 97201.
- Igły dozujące ze stali nierdzewnej dostępne w różnych rozmiarach.
Wskazówki dotyczące stosowania:
- Przed użyciem produktu upewnij się, że warunki aplikacji są optymalne: 22°C i 50% wilgotności powietrza.
- Oczyść powierzchnie zmywaczem LOCTITE SF 7063, a następnie nanieś klej na jedną z łączonych powierzchni.
- Po złączeniu części, utrzymaj je nieruchome do czasu pełnego utwardzenia kleju.
- Nadmiar nieutwardzonego kleju można usunąć za pomocą nitrometanu, acetonu lub środków zmywających Loctite.
Przechowywanie i magazynowanie:
Klej powinien być przechowywany w zamkniętych, fabrycznych pojemnikach w chłodnym i suchym miejscu, w temperaturze od +2°C do +8°C. Przechowywanie poza tym zakresem może wpłynąć na jakość kleju.
Parametry robocze:
- Szybkość utwardzania zależy od materiału: dla stali śrutowanej od 5 do 15 sekund, dla ABS od 3 do 5 sekund, dla PCV od 3 do 10 sekund.
- Wytrzymałość na ścinanie (7 dni, 22°C): stal śrutowana 13 N/mm², aluminium piaskowane 12 N/mm², ABS 8 N/mm².
- Zakres temperatur pracy: od -40°C do +80°C.
- Kolor: bezbarwny/przezroczysty.